Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
TF42-24S-0.35SH(895)
| Part Number | TF42-24S-0.35SH(895) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Bottom 24Pos 0.35Mm R/A |
| In-stock | 1328 |
request a quote
TF42-24S-0.35SH(895) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | TF42 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 24 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.035″ (0.88mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 30V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




