TF42-24S-0.35SH(895)
Part NumberTF42-24S-0.35SH(895)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Fpc Bottom 24Pos 0.35Mm R/A
In-stock1328
request a quote
TF42-24S-0.35SH(895) Description
TypeDescription
SeriesTF42
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions24
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.014″ (0.35mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.035″ (0.88mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C