TX24-60R-12ST-N1E
Part NumberTX24-60R-12ST-N1E
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 60Pos Vert Gold
In-stock300
request a quote
TX24-60R-12ST-N1E Description
TypeDescription
SeriesTX24
Equivalent QualityJAE
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050″ (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights18mm, 20mm, 24mm
Height Above Board0.642″ (16.30mm)