Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
USB-C20-S-RU-CS2A-BL-BK
| Part Number | USB-C20-S-RU-CS2A-BL-BK |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb C 2.0, Receptacle, R/A Uprig |
| In-stock | 169 |
request a quote
USB-C20-S-RU-CS2A-BL-BK Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | USB |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 (14+10 Dummy) |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Vertical, Flag |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Voltage – Rated | 5V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Adam |




