Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
USB-C40-S-RA-CS1-SMT-BK-30-T/R
| Part Number | USB-C40-S-RA-CS1-SMT-BK-30-T/R |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle Usb4.0 R/A Smt |
| In-stock | 4818 |
request a quote
USB-C40-S-RA-CS1-SMT-BK-30-T/R Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | USB |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 4.0 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1.25A, 5A |
| Voltage – Rated | 20V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Adam |




