Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
UTGX6JC147SSCR
| Part Number | UTGX6JC147SSCR |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Plug Fmale 7Pos Gold Screw |
| In-stock | 8 |
request a quote
UTGX6JC147SSCR Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | UTGX |
| Equivalent Quality | Souriau-Sunbank |
| Packaging | Bag |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 7 (6 + PE) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | – |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Screw |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Primary Material | Plastic |
| Shell Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Black |
| Ingress Protection | IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell, Coupling Nut, UV Resistant |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Voltage Rating | 500V |
| Cable Opening | 0.276″ ~ 0.551″ (7.00mm ~ 14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |




