Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
WP26DK-S024VA3-R15000
| Part Number | WP26DK-S024VA3-R15000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 24 Pos Smd Gold |
| In-stock | 13004 |
request a quote
WP26DK-S024VA3-R15000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | WP26DK |
| Equivalent Quality | JAE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.6mm |
| Height Above Board | 0.024″ (0.61mm) |




