Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
WP27D-S024VA3-R15000
| Part Number | WP27D-S024VA3-R15000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 24 Pos Socket, Hybrid With Power |
| In-stock | 9318 |
request a quote
WP27D-S024VA3-R15000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | WP27D |
| Equivalent Quality | JAE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.7mm |
| Height Above Board | 0.028″ (0.71mm) |




