Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
WR-120PB-VF-N1
| Part Number | WR-120PB-VF-N1 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Plug 120Pos Smd Gold |
| In-stock | 8 |
request a quote
WR-120PB-VF-N1 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | WR |
| Equivalent Quality | JAE |
| Packaging | Strip |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 120 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 4mm, 4.5mm, 7mm |
| Height Above Board | 0.118″ (3.00mm) |




