Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
XH3A-4041-4A
| Part Number | XH3A-4041-4A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Plug 40Pos Vert Gold |
| In-stock | 59 |
request a quote
XH3A-4041-4A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | XH3 |
| Equivalent Quality | Omron |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Board Lock |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 16mm, 17mm, 19mm, 20mm |
| Height Above Board | 0.500″ (12.70mm) |




