Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
XH3A-8041-A
| Part Number | XH3A-8041-A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Plug 80Pos Vert Gold |
| In-stock | 79 |
request a quote
XH3A-8041-A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | XH3 |
| Equivalent Quality | Omron |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 80 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Board Lock |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 12mm, 13mm, 15mm, 16mm |
| Height Above Board | 0.343″ (8.70mm) |




