Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
XH3B-4041-4A
| Part Number | XH3B-4041-4A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 40Pos Vert Gold |
| In-stock | 54 |
request a quote
XH3B-4041-4A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | XH3 |
| Equivalent Quality | Omron |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Socket, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Board Lock |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 16mm, 18mm, 20mm |
| Height Above Board | 0.524″ (13.31mm) |




