Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
YFS-20-03-H-05-SB
| Part Number | YFS-20-03-H-05-SB |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Array Receptacle 100Pos Smd Gold |
| In-stock | 350 |
request a quote
YFS-20-03-H-05-SB Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SamArray YFS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Array, Female Sockets |
| Number of Positions | 100 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 7mm, 9mm, 12mm, 19mm, 25mm |
| Height Above Board | 0.134″ (3.40mm) |




