Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
ZB-AANMAN-BN0001
| Part Number | ZB-AANMAN-BN0001 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Plug |
| In-stock | 84 |
request a quote
ZB-AANMAN-BN0001 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | ZCONNECTORECT |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tray |
| Number of Positions | – |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector/Contact Type | Plug |
| Pitch | – |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.75mm |
| Height Above Board | 0.122″ (3.10mm) |
| Locking Feature | Latch Lock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | – |
| Contact Finish | – |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | – |
| Features | – |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Material Flammability Rating | – |




