Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
ZF1-30-02-T-WT
| Part Number | ZF1-30-02-T-WT |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 1.00 Mm Zero Insertion Force Fla |
| In-stock | 18 |
request a quote
ZF1-30-02-T-WT Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | ZF1 |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tube,Tube |
| Number of Positions | 30 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.118″ (3.00mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |




