| Type | Description |
|---|
| Series | ZF5S |
|---|
| Equivalent Quality | Samtec |
|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
|---|
| Number of Positions | 25 |
|---|
| Flat Flex Type | FFC |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
|---|
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
|---|
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
|---|
| Termination | Solder |
|---|
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
|---|
| Height Above Board | 0.083″ (2.10mm) |
|---|
| Locking Feature | Slide Lock |
|---|
| Cable End Type | Straight |
|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
|---|
| Contact Finish | Tin |
|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
|---|
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
|---|
| Features | Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
|---|
| Voltage Rating | – |
|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
|---|
| Material Flammability Rating | – |
|---|