ZF5S-30-01-T-WT
Part NumberZF5S-30-01-T-WT
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Bottom 30Pos 0.5Mm R/A
In-stock158
request a quote
ZF5S-30-01-T-WT Description
TypeDescription
SeriesZF5S
Equivalent QualitySamtec
PackagingTube
Number of Positions30
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.020″ (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.083″ (2.10mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
Operating Temperature-55°C ~ 105°C